+38 (050) 416-24-63

+38 (050) 416-19-43

Лов з берега

Не менш цікава ловля окуня з берега. Рибалка, що не має човна, може вдало порибалити в протоці, водних рукавах, що зв'язують озера, або на річці. При цьому приманку пускають за течією вздовж берега в глибину, біля межі прибережної водної рослинності, біля підмитого берега, особливо низинного, лугового, багатого на улюблений корм окунів — дрібними червоними черв'яками. Потрапляючи у воду, черв'яки приваблюють різну рибу, але насамперед — окунів. На озері знайти підходяще містечко для вужіння з берега важче, а іноді до відкритої води і зовсім не підступитися. У такій ситуації може допомогти тільки універсальна снасть.

УНІВЕРСАЛЬНА СНАСТЬ ДЛЯ ЛОВЛЮ З БЕРЕГА

Універсальна снасть для лову окуня - це вудилище, оснащене котушкою, пропускними кільцями відповідного діаметра, поплавком, що ковзає, грузилом і гачком. Універсальна снасть для лову окуня з берега компактна, може бути швидко переналагоджена, якщо цього вимагають умови лову, що змінилися. Без поплавця оснастка вільно проходить через «тюльпан» і разом із котушкою міститься в окремому футлярі.

ВУДЛИЩЕ

Так, можна використовувати пластикове вудилище спінінга з пропускними кільцями великого діаметру. Оптимальна довжина вудлища 230-240 см.

КОТУШКА

Найбільш практична безінерційна котушка відкритого типу.

ЛІСКА

Ліску вибирають діаметром 0,3 мм. Поводки довжиною 40 см, як заведено, тонше, ніж основна волосінь, - 0,2; 0,22; 0,25мм. Повідці оснащені гачками та блешками різних розмірів і підготовлені як до лову на черв'яка і мотиля, так і на живця (малька).

ПОПЛАВКИ

При лові окуня використовують ковзні поплавці кількох типів і розмірів - залежно від умов лову. Всі поплавці відрізняються тим, що будь-якої миті, не чіпаючи всього оснащення, їх можна без труднощів зняти з волосіні або надіти на неї. Грузила зроблені зі свинцевих смужок і також легко знімаються. Більшість рибалок-початківців купують ковзаючі поплавці в спеціалізованих магазинах. Але поплавці, що випускаються промисловістю, придатні для лову на невеликій відстані від точки закидання. Щоб використовувати їх в універсальній снасті, потрібно трохи сточити напилком маківку і вставити в неї на клею антену з кольоровою кулькою на кінці.

Тоді клювання стане помітним на великій відстані від рибалки. Однак такі поплавці з антеною з снасті не вилучиш: вони не проходять крізь тюльпан. Тому досвідчені рибалки самостійно виготовляють поплавець з кільцями, в які волосінь можна просто заводити. Після лову його легко можна зняти та покласти в пенал, оберігаючи від поломок.

ОСНАЩЕННЯ ДОНКИ

Для водойм з плином і для водойм зі стоячою водою донки оснащують по-різному. Ковзне грузило-оливка, наприклад, до речі буде на тих водоймах, де течія практично відсутня, тобто в озері, затоці, затоні. Оливка ж стане причиною невдалої риболовлі в річці: течія води покотить грузило дном і разом з насадкою винесе на прибережне мілководдя, де велику рибу зловити неможливо. Тому для лову на водоймах з плином ставлять плоске грузило, яке добре протистоїть натиску струменя води.

Правило дотримуються одного: чим швидше течія, тим важче має бути грузило. Утім, на стремнині мисливцеві за окунями робити нічого: його улов складуть «матросики», а горбачі, як уже було зазначено, таких місць уникають. При лові з човна на водоймах із сильною течією застосовують і кругле ковзне грузило. Його закидають униз за течією. Грузило може бути на кінці основної волосіні або на окремому повідку.

ЛОВЛЯ ПІВВОДИ

Коли ловлять на дрібну рибку, важливо, щоб приманка була доступна: живець не повинен мати можливості сховатися серед рослинності або інших укриттях. Для цього застосовують донку, в оснастці якої шматок пінопласту (або інший плавучий предмет) утримує живця напівводи.

Як живці в даному випадку застосовують рибок, які ведуть придонний спосіб життя, - піскаря, йоржа, гольяна, окуня-трав'яника. Якщо на гачку рибка, що віддає перевагу верхнім шарам водойми, - уклейка або плотвика, - то припинити її спроби піднятися вгору і тим самим заплутати снасть можна підвішуванням на тонкій волосіні додаткового грузила.

Закидання донної снасті полегшується, якщо ввести гумовий амортизатор. Він дозволяє, закинувши снасть один раз, міняти приманку і виводити впійману рибу, не зрушуючи вантажу з місця. До традиційних компонентів донної снасті додається відрізок авіамодельної гуми. Важливо правильно підібрати вагу грузила. Він повинен бути таким, щоб у процесі лову гума не зрушувала вантажу з місця, а водночас при сильному натягу витягала його з води. Річкове дно часто буває в'язким або сильно закоряженим. У будь-якому випадку гума при витягуванні нерідко рветься, і вантажило залишається у водоймі. Рибалки почали чинити так: прив'язують до грузила шнур з буйком і снасть завозять на човні.

Після лову підпливають до буйка і за шнур виймають грузило.

Є й інший варіант: застосувати пікоподібне грузило із двома петельками на протилежних кінцях. Така форма забезпечує гарне зчеплення із ґрунтом.

При лові з берега донку з гумовим амортизатором закидають звичайним порядком. Зигзагоподібно розклавши на чистому березі (або спеціальній підстилці) обидві волосіні — робочу та буксирну, беруть у руки грузило, розгойдують його та різко посилають у намічену точку. Після приводнення буксирну волосінь, щоб не заважала вусенню, відводять подалі вбік і до чогось прив'язують.

Потім беруться за робочу волосінь і вибирають її із води. Роблять це акуратно, заводячи жилку, що виймається, за два-три кілочки («вісімкою»), заздалегідь вбитих на березі. В іншому випадку волосінь може заплутатися або вислизнути з рук і під дією розтягнутої гуми, рвонувшись у глибину, травмувати гачками.

Коли гачки опиняться на березі, їх наживляють і волосінь без поспіху знову здають у глибину. Після клювання підтягують підсічену рибу, знімають з гачка, оновлюють насадку і опускають снасть у водойму. Замість гачків іноді варто прив'язати блешні, а саму снасть трохи підтягувати і відпускати: це провокує окунів на хватку. На мулистих ділянках повідця рекомендується забезпечити крихітними поплавцями з незабарвленої пробки (вона не насторожить хижака), щоб приманка не загрузла в мулі і була помітнішою.

Для лову на живця (дрібну рибку) напівводи користуються і звичайними поплавцями. Деякі рибалки насаджують живця на потрійний гачок. Це корисно в щучому оснащенні, але шкідливо в окуневій. Мало того що якорь, хай і невеликий, завадить рибі заковтувати приманку, він ще й сковує рухи малька, а крім того, раніше виводить його з ладу.

Навіть солідному горбачу достатньо гачка одинарного, міцного та гострого. Не слід захоплюватися і надмірно товстою ліскою. Навіть у донній снасті діаметра 0,3 мм цілком вистачить. Тонка снасть робить лов окуня заняттям успішним, емоційним, захоплюючим.

Читайте також :